ISPARTA ECZACI ODASI

BİRLİK BAŞKANIMIZIN ÇAĞRISI: ACI TECRÜBELERİ UNUTMADAN AFETLERE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ


BİRLİK BAŞKANIMIZIN ÇAĞRISI: ACI TECRÜBELERİ UNUTMADAN AFETLERE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

 

Birlik Başkanımız Ecz. Arman Üney’in Meslektaşlarımıza Hitaben deprem, sel, yangın gibi afetlerle mücadelede korunmasız kalmamak, mesleki dayanışmayı artırmak ve maddi kayıpları en aza indirebilmek amacıyla almamız gereken önlemlere ilişkin çağrısı:

 

Değerli Meslektaşım,

11 ilimizde ağır tahribata ve binlerce can kaybına neden olan 6 Şubat deprem felaketi ile çok acı ve zorlu bir yılı geride bırakıyoruz. Ülkemizin dört bir yanında gece-gündüz kesintisiz hizmet sunan eczacılar olarak yaşadığımız bu deprem felaketinde de toplum sağlığı için en hızlı harekete geçen meslek gruplarının başında geldik. Birlik ve dayanışmayı önceliklendiren güçlü duruşumuzla, ilaç uzmanı meslek kimliğimizle depremzede halkımızın ve hastalarımızın yanında olarak yaralarına merhem olduk; Afet Eczacılığının en güzel örneğini sergiledik.  Depremden etkilenen meslektaşlarımız için yine hep beraber seferber olduk, Birlik olduk. 

Sahada görev almak, topladığı yardımları bölgeye göndermek için çaba harcayan, hiçbir beklentisi olmadan sadece vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya çalışan ve mesleki dayanışmanın en güzel örneklerini sergileyen tüm meslektaşlarımla gurur duyuyorum ve bir kere daha minnettarlığımı ifade etmek istiyorum.

Deprem felaketinde 44 meslektaşımızı, 21 eczacılık fakültesi öğrencimizi ve eczane teknisyenlerimizi kaybetmenin büyük acısını yaşıyoruz. Her birini saygı, minnet, rahmet ve özlemle bir kere daha anıyorum.

 

Değerli meslektaşım,

Geçen yıl yaşadığımız büyük depremler, sel felaketleri doğal afetlere hazırlıklı olmanın önemini, doğal afetlerin yarattığı risklere karşı almamız gereken önlemleri hepimize acı bir şekilde hatırlattı.

Önlem paketimizde fiziksel güvenliğe ilişkin tedbirlerin yanı sıra finansal bir korunma şemsiyesinin de bulunması gerekliliği önceliklerimiz arasında yerini aldı.

Doğal afetler dâhil pek çok risk karşısında meslektaşlarımızın ayakta kalmasına yardımcı olmak Birliğimizin en temel sorumlulukları arasında yer alıyor. Bu bağlamda Türk Eczacıları Birliği Yardımlaşma Sandığı ve Türk Eczacıları Birliği Artı Sigortanın meslektaşlarımıza sunduğu olanaklar büyük önem taşıyor. Bu iki kuruluşumuz olası bir afette hızlı bir finansal ödeme gücü oluşturmakla kalmıyor, afetlerin oluşturduğu maddi zararı hafifletmede etkin rol oynuyor. Bu açıdan meslektaşlarımızın hem Yardımlaşma Sandığımıza üye, hem de TEB Artı Sigorta aracılığıyla sigorta kapsamına dâhil olmaları, doğal afetlerin neden olduğu maddi hasarları hızlı bir şekilde gidermeyi mümkün hale getiriyor.

Yardımlaşma Sandığı aktif üyesi olan meslektaşlarımızın Eczanelerinin ilk ateş sigortalarının teminat bedelleri TEB Artı Sigorta üzerinden Birliğimiz tarafından karşılanmaktadır. 2022-2023 döneminde Eczanelerimizde bulunan kıymetler yangın, yıldırım ve infilak sonucu oluşabilecek hasarlara karşı teminat altına alınmışken Merkez Heyetimiz tarafından gerçekleştirilen çalışma ile 2024 yılı itibari ile sel, su baskını, dolu, yer kayması, hırsızlık terör ulaşım araçları çarpması gibi daha pek çok risk de teminat kapsamına dahil edilmiştir.

Tüm meslektaşlarıma doğal afetlere ve istenmeyen koşullara her daim hazırlıklı olmamızın önemini bir kere daha hatırlatarak; Yardımlaşma Sandığımıza üye olmayan meslektaşlarımı zaman kaybetmeksizin üyelik işlemlerini gerçekleştirme; TEB Artı Sigorta aracılığı ile sunduğumuz ilk ateş sigortasına ek olarak gerçek eczane kıymet bedelleri üzerinden “Eczane Paket Poliçesi” olarak tanımlanan tamamlayıcı sigortalarını yaptırmanın önemini bir kere daha hatırlatmak istiyorum. Deprem, yangın, sel gibi afetlerle mücadelede korunmasız kalmamak, mesleki dayanışmayı artırmak ve maddi kayıpları en aza indirebilmek bugün alacağımız bu önlemlerle mümkün. Birlikten gelen gücümüzle geleceğe güvenle bakalım.

 

Saygılarımla,

Ecz. Arman ÜNEY 

Türk Eczacıları Birliği Başkanı

 

Birlik Başkanımızın Mektubu için tıklayınız.