ISPARTA ECZACI ODASI

BAŞKANIN MESAJI


SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM;

ODAMIZIN 4 – 5 EYLÜL 2021 TARİHLERİ ARASINDA YAPILAN SEÇİMLİ OLAĞAN GENEL KURULUNDAN SONRA SİZ DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZIN ŞAHSIMA VE EKİP ARKADAŞLARIMA GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ DESTEKDEN DOLAYI SONSUZ ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM.

SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI AVRUPANIN BİRÇOK ÜLKESİNDEN ÖNCE BİZ CUMHURİYET KADINLARINA VEREREK, 15. BÖLGE ISPARTA ECZACI ODASININ İLK KADIN YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLARAK SEÇİLMEMİ SAĞLAYAN ÜLKEMİZİN KURUCUSU EŞSİZ LİDERİMİZ ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E ŞÜKRANLARIMI SUNMAYI ŞAHSIM VE TÜM KADIN MESLEKTAŞLARIM ADINA BİR BORÇ BİLİRİM.

TÜM DÜNYADA OLDUĞU GİBİ ÜLKEMİZDE DE ETKİLİ OLAN COVİD – 19 PANDEMİSİNİN YANI SIRA DEPREM, SEL VE YANGIN FELAKETLERİ İLE DE MÜCADELE ETMEK ZORUNDA KALDIK.

YANGIN FELAKATİ YAŞAYAN İLLERDEN BİRİ OLARAK BİRLİĞİMİZE VE BÖLGEMİZDE BULUNAN TÜM MESLEKTAŞLARIMA, AFET BÖLGESİNE YAPMIŞ OLDUKLARI YARDIMLAR İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

POLİKLİNİKLERİN KAPANDIĞI, ECZANELERİMİZ DIŞINDA BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİNİN DURMA NOKTASINA GELDİĞİ GÜNLERDE, 28 BİN NOKTADA KESİNTİSİZ İLAÇ VE ECZACILIK HİZMETİ SAĞLAYARAK FEDAKARCA ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIMIZIN, İTİBARLARI MAALESEF KORUNAMAMIŞ VE HAKLARI TESLİM EDİLEMEMİŞTİR.

ECZACILARIMIZ MESLEĞİMİZ HAKKINDA TOPLUMSAL BİR FARKINDALIK YARATIRKEN, FIRSATÇILIKLA SUÇLANMIŞ, HAKETMEDİKLERİ DENETİMLERE MARUZ KALMIŞ, REKABET KURULLARINDAN ALDIKLARI CEZALAR İLE TOPLUMDA İFŞA EDİLMİŞTİR.

BİZLER SAHADA ECZANELERİMİZİN DERTLERİNE DERMAN OLMAYA BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA DERMAN OLMAYA YİNE DEVAM EDECEĞİZ.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM;

GELİŞEN TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNETİMLERİ İLE BİRLİKTE TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BİLGİSİNİN, YETKİNLİĞİNİN UYGULAMALARININ DEĞİŞECEĞİ YENİ BİR DÖNEME GİRİYORUZ. UZAYAN YAŞAM SÜRESİ İLE BİRLİKTE, ARTAN SAĞLIK HARCAMALARI KARŞISINDA SAĞLIK SEKTÖRÜ PARALI HALE GETİRİLİYOR.

HERKES İÇİN SAĞLIK İSTEYEN SOSYAL DEVLET YAPISINDAN UZAKLAŞMA, EKONOMİK DURUMUNA GÖRE BAZILARI İÇİN DAHA FAZLA SAĞLIK ANLAMINA GELİYOR.

BİZ ECZACILAR İNSANLIĞIN BAŞ KAYGISI OLAN SAĞLIĞIN SORUMLULUĞUNU OMUZLARIMIZ DA TAŞIRKEN MUASIR MEDENİYETLERİN PEŞİNDE Mİ KOŞUCAĞIZ, KADERİMİZE RAZI OLUP KARANLIĞA MI GÖMÜLECEĞİZ. 98 YIL ÖNCE BAŞLATTIĞIMIZ ÖZGÜRLÜK, BAĞIMSIZLIK VE MEDENİYET MÜCADELEMİZİ BİR AN BİLE UNUTMAMIZ GEREKİYOR.

HER NE KADAR SAĞLIK BÜTÇESİNİ YAPANLAR İLAÇLARIN AŞIRI KULLANIMINI BAHANE EDEREK SAĞLIK GİDERLERİNİ ARTTIĞINI SÖYLESELERDE, DÜNYANIN İLK 20 EKONOMİSİ ARASINDA OLAN ÜLKEMİZ İÇİN BU PAY YÜKSEK DEĞİLDİR. VE ZATEN GİDERLERİN BÜYÜK KISMINI TEŞHİS VE TEDAVİ GİDERLERİ OLUŞTURMAKTADIR.

HEPİMİZİN BİLDİĞİ ÜZERE SAĞLIĞI KORUMAK HER ZAMAN TEDAVİ ETMEKTEN DAHA UCUZDUR.

ÜLKEMİZDE İLAÇ PAZARI HERGÜN GELİŞİP BÜYÜRKEN, 12 YILDIR GÜNCELLENMEYEN İFK; KARLILIĞIMIZIN HER YIL DÜŞMESİNİN ANA KAYNAĞIDIR. AYRICA GÜNDEN GÜNE ARTAN İŞLETME MAALİYETLERİ ECZANELERİMİZİ GÜÇSÜZ VE ÇARESİZ BIRAKMIŞTIR.

DOLAYISIYLA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERİN EN TEMEL SORUNU OLAN İFK’NIN YENİDEN DÜZENLENMESİ VE GÜNCELLENMESİDİR.

PANDEMİNİN BAŞLANGICINDAN BU YANA İLAÇ DIŞI ÜRÜNLERİN ECZANELER DIŞINDA ARTAN SATIŞI, DARALAN ECZANE EKONOMİLERİNE VERDİĞİ ZARARIN YANINDA, TOPLUMUN DAHA SAĞLIKLI OLMA UMUDUNU SUİSTİMAL EDEREK RANT KAPISI HALİNE GELMİŞTİR.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM ;

İCRASININ % 57 SİNİN KADINLAR TARAFINDAN YAPILDIĞI BİR MESLEĞİN YÖNETİCİ KADEMELERİNDE KADINLARIN YETERİNCE VAROLAMAMA NEDENLERİ VE SONUÇLARI ÜZERİNDE DÜŞÜNMEK HEPİMİZİN GÖREVİDİR.

BİR TOPLUM CİNSLERDEN YALNIZ BİRİNİN YÜZYILIMIZIN GETİRDİKLERİNİ ELDE ETMESİ İLE YETİNİR İSE, O TOPLUM YARI YARIYA ZAYIFLAMIŞ OLUR. BİZİM TOPLUMUMUZUN UĞRADIĞI BAŞARISIZLIKLARIN SEBEBİ KADINLARIMIZA KARŞI İHMAL VE KUSURDUR. DER ULU ÖNDERİMİZ.

İNANIYORUM Kİ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE LİYAKAT SAHİBİ KADIN YÖNETİCİLERİMİZLE SORUMLULUK ALARAK MESLEĞİMİZİ İLERİ GÖTÜRMEDE KATKI SAĞLAYACAKLARDIR.

İNANCIM ODUR Kİ KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAK MESLEĞİMİZİN KADERİ YİNE DOĞURKAN ELLERDEN OLACAKTIR.

GÜCÜN BİRLİKTE VAR OLACAĞI İNANCI İLE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN

HAYATIM BOYUNCA ŞİAR EDİNDİĞİM SÖZÜYLE NOKTALAMAK İSTİYORUM.

ÇALIŞMADAN, YORULMADAN VE ÜRETMEDEN RAHAT YAŞAMAK İSTEYEN TOPLUMLAR;

EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ DAHA SONRA DA İSTİKLAL VE İSTİKBALLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDUR.

SAYGILARIMLA…

Ecz. Esra NEMLİ KURTBOLAT 
15. Bölge Isparta Eczacı Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

 

                                                                        

ÖZGEÇMİŞ

Ecz. Esra Nemli KURTBOLAT 25 Eylül 1980 Tarihinde Isparta’da Dünyaya Geldi.
Öğretmen bir Ailede yetişen Esra Nemli Kurtbolat’ın 
Annesi Semra NEMLİ ve Babası İbrahim NEMLİ’nin görev yerlerinin Senirkent olması sebebiyle
İlköğretimini Senirkent Turan ilkOkulunda, 
Orta öğretiminin Isparta Merkez ( Hilmi Dilmen ) okulunda tamamlamıştır.

Süleyman Demirel Fen Lisesinden 1997 yılında mezun olan Esra Nemli Kurtbolat, aynı sene  
 

1997 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde eğitimine başlamıştır.
Eczacılık eğitimini 2002 yılında tamamladıktan sonra aynı yıl içerisinde Isparta’da Esra Eczanesi’ni açtı.
2015 yılında 15.Bölge Isparta Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldığı odada
2016 yılında Sayman, 2017 yılında Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür.
15. Bölge Isparta Eczacı Odası’nın 2019 yılı Aralık ayı itibariyle de Başkanlığına gelmiştir.
Halen Başkanlık görevi devam etmektedir.
Evli ve 1 çocuk annesidir.
Isparta Eczacı Odası’nın 9. Başkanı ve İlk Kadın başkanı olarak göreve gelmiştir.